Başlangıç / Coğrafya / Ekosistemlerin bozulma nedenleri nedir

Ekosistemlerin bozulma nedenleri nedir

Sponsorlu Bağlantılar

Ekosistemlerin bozulma nedenleri

A-Doğal Kaynaklı Bozulmalar
Başta deprem,sel, kasırga,yanardağ, tayfun olmak üzere doğal afetler kuraklık olayları çevrenin ve ekosistemin bozulmasına sebep olur.Ülkemizin %90 ı deprem kuşağı üzerinde yer almaktadır.Depremin neden olduğu zararları karşılayabilmek için çok fazla kaynak tüketilmektedir. Ayrıca küresel ısınma sonucu son zamanlarda meydana gelen sel ve kuraklık da ülkemizdeki ekosisteme bağlı bozulmayı hızlandırmaktadır.

B- İnsan Kaynaklı Bozulmalar
Ekosistemde insanın sebep olduğu bozulmalar kuşkusuz doğal kaynaklardan daha fazla ve hızlıdır. İnsanın yaşadığı doğal çevre,çeşitli sebeplerle bozulabilir.Doğal çevrenin bozulmasına çevre tahribatı denir.
Çevre tahribatına sebep olan pek çok olayın arkasında kuşkusuz insan vardır. Dünya üzerinde insanların yoğun olarak yaşadığı bölgelerdeki değişmeler bunun en önemli kanıtıdır.Bu nedenle çevre kirliliğinde en önemli etken insandır. İnsan kaynaklı bozulmaları ise şu şekilde sıralayabiliriz.

1- Nüfus Artışı
Nüfus artışı doğal çevreyi ciddi şekilde tehdit eden nedenlerden biridir.Atan nüfusla birlikte beslenme,barınma,sağlık vb. ihtiyaçlarının artması ve bu ihtiyaçların karşılanması için gösterilen çabalar çevre tahribatına yol açar.

2- Endüstrileşme
Endüstrinin gelişmesi insanların tabiat üzerindeki etkisini arttırmıştır. Örneğin,sanayileşme , termik ve nükleer santrallerin inşa edilmesi çevre tahribatını çoğaltan faktörlerdir.
Fabrikaların bacalarından çıkan gazlar (karbonmonoksit,karbondioksit, kükürt,azot,oksit,metan ve ozon gibi gazlar) Dünya’nın ısınmasına neden olur. Ayrıca gazlar atmosferde yoğunlaşarak Dünya’ya asit yağmurları olarak geri döner.Asit yağmurları doğal bitki örtüsüne,ormanlara ve diğer canlılara zarar vererek Dünya’nın doğal dengesini bozar.

3- Ekonomik Nedenler
Ekonomik şartların iyi olmadığı ülkelerde artan işsizlik ve doğum oranına bağlı olarak çevre tahribatı da artar.Çünkü iyi olmayan ekonomik şartlarda insanlar yaşayabilmek için ihtiyaçlarını çevreyi bilinçsizce ve aşırı kullanarak kullanırlar.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Erozyon çeşitleri nelerdir kısaca konulu makalemizi okudunuız mu?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

Ova nasıl oluşur kısaca

Sponsorlu Bağlantılar Ova nasıl oluşur kısaca Ova eğimin az olduğu, deniz yüzeyine göre değişik yükseltilerde …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.