Başlangıç / Atatürk Hakkında / Atatürk kadınlara neden seçme ve seçilme hakkı vermiştir

Atatürk kadınlara neden seçme ve seçilme hakkı vermiştir

Sponsorlu Bağlantılar

Atatürk kadınlara seçme ve seçilme hakkını ne zaman nası vermiştir kısa bilgi

Osmanlı Devleti Dönemi’nde kadınlar ve erkekler arasında büyük bir eşitsizlik vardı. Kadınlara hiçbir şekilde yönetimde yer alma hakkı verilmiyor, eğitim hakları sağlanmıyor, boşanma hakkı tanınmıyor ve miras hakkı verilmiyordu.

İyi bir eğitim alan ve binlerce kitap okuyan Mustafa Kemal Atatürk, Osmanlı Devleti’nin yıkılmasından sonra demokratik bir ülke kurmak için çalışmalara başlamıştı bile. Türkiye Cumhuriyeti ilan edildikten sonra kadın ve erkek haklarının eşitlenmesini sağlayan Türk Medeni Kanunu çıkarıldı. Bu kanunla bir çok hakka sahip olan kadınlar başta eğitim hakkı, boşanma hakkı ve miras hakkı gibi bir çok hakka sahip oldu.

Atatürk, Türk kadınına verdiği önemi her fırsatta dile getirdi; kadın ve erkek eşitliğinin tam olarak sağlanması gerekliliğini vurguladı. Bu düşünceleri doğrultusunda kadınların sosyal ve siyasal hayatta daha fazla yer almasını istiyordu. Bazı yasal düzenlemeler yaparak kadınlara seçme ve seçilme hakkının tanınmasını sağladı. Bu hakkın tanınmasından sonra kadınlar yerel ve genel seçimlerde oy kullanabilmesi sağlandı. Dileyen kadınlara da yerel ve genel seçimlerde aday olarak seçilebilme hakkı tanındı.

Kısacası, kadınlar bir ülkenin kalkınması için önem taşımaktaydı. Sağlanan haklarla kadın gücünden ve zekasından yararlanılabilir oldu. Belediye başkanı, millet vekili, savcı, hakim, avukat, pilot ve asker gibi önemli görevlerde yar almaları Türkiye Cumhuriyeti sağlamlaştırması açısından büyük kazanım sağladı.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Atatürkün bilim ile ilgili sözleri konulu makalemizi okudunuız mu?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

Mustafa Kemal’in düşüncelerini yaymak için gazete çıkarıp konuşmalar yaptığı okul şehir ve yıl hangisidir

Sponsorlu Bağlantılar Mustafa Kemal düşüncelerini yaymak için 21 kasım 1918’de İstanbul’da, yakın arkadaşı olan Ali …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.