Başlangıç / Atatürk Hakkında / Atatürk inkılaplarının öncesi ve sonrasındaki günlük yaşamı, yönetim, eğitim, ekonomi, hukuk ve kadın hakları bakımından araştırma

Atatürk inkılaplarının öncesi ve sonrasındaki günlük yaşamı, yönetim, eğitim, ekonomi, hukuk ve kadın hakları bakımından araştırma

Sponsorlu Bağlantılar

Atatürk inkılaplarının öncesi ve sonrasındaki günlük yaşamı, yönetim, eğitim, ekonomi, hukuk ve kadın hakları bakımından araştırma:

Yönetim: Atatürk Cumhuriyeti kurarak yönetim şeklini değiştirmiştir. Cumhuriyetten önce padişahlıkla yönetilirdi.
Cumhuriyet ile birlikte çok partili döneme geçilmiştir. Halk kendini yönetecek kişileri kendileri seçmiştir. Din ve devlet işleri birbirlerinden ayrılarak yönetilmiştir.

Eğitim: Atatürk inkılapları eğitimde de bir çok değişikli beraberinde getirmiştir. Medreseler kaldırılmıştır. Medreselerde sadece din eğitimi verilmiştir. Eğitim alanını genişletmek için milli okullar açılmıştır, harf devrimi yapılmıştır. Türk tarih kurumu ve Türk dil kurumu kurulmuştur. Dil daha akıcı ve kolaylaşmıştır.

Ekonomi: Köylünün verdiği aşar vergisi kaldırıldı. Demir yolları, kara yolları liman ve köprü yapımına hız verildi. Sanayiyi geliştirmek için fabrikalar açıldı. Sağlıkta, ticarette, bayındırlıkta. madencilikte ve bir çok alanda yeni adımlar atıldı.

Hukuk: Anayasal İlk Anayasa(Teşkilat-ı Esasiye) İlan edilmiştir. Bu anayasa ile Türk tarihinde ilk kez egemenlik ulusa verilmiştir. Dini hukuk sisteminden ayrılarak laik çağdaş hukuk sisteminin uygulanmasına başlanmıştır.

Kadın hakları: Atatürk inkılaplarından önce kadının pek hakkı yoktu. Kadına seçme ve seçilme hakkı verilmiştir. kadın ve erkek eşit haklar sahip olmuştur.

ataturk-inkilaplarinin-oncesi-ve-sonrasindaki-gunluk-yasami-1

ataturk-inkilaplarinin-oncesi-ve-sonrasindaki-gunluk-yasami

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir özdeyişi anlamı konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
atatürk inkılapları öncesi kadın hakları, Atatürk inkılapları öncesi yönetim, atatürk inkilapları öncesi durum, ataturk ınkılapları oncesı durum yonetım, Yönetim Atatürk ınkılapları öncesi durumu
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

Atatürk ün sağlık ile ilgili özdeyişleri

Sponsorlu Bağlantılar Atatürk ün sağlık ile ilgili özdeyişleri Atatürk bir çok konuda olduğu gibi sağlık …

6 Yorumlar

  1. Atatürkün inkılaplarından sonra günlük yaşantımızda bir çok değişiklik olmuştur. Teknolojiyi yakalıyoruz. daha modern bir hayat sürüyoruz.

  2. çoook ama çoook işime yaradı çooookkk sağolun hepinize öneriyorum

  3. ay Allah sizden razı olsun çok teşekkür ederim ödevim sizin sayenizde bitti

  4. İlk defa böyle güzel bir siteyle karşılaştım çok teşekkür ederim

  5. çok güzel bir site beğen dim ödevim için lazımdı ben 5’şe gidiyorum

  6. Cork guzel ödev icin arastirirken hepsi cikti be superrrrrrrrrrrrr ya

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.