Başlangıç / Atatürk Hakkında / Atatürk ilkelerinin amaçları ve ortak özellikleri nelerdir

Atatürk ilkelerinin amaçları ve ortak özellikleri nelerdir

Sponsorlu Bağlantılar

Atatürk ilkelerinin amaçları ve ortak özellikleri
Atatürk İlkeleri bir bütünü oluşturan ortak görüş ve eylemler bütünüdür. Bu nedenle ortak özelliklerin bulunması da gerekli ve doğaldır. Bu özellikleri şöyle sıralayabiliriz:

atatürk ilkeleri ve amaçları

Atatürk İlkeleri Türk toplumunun gereksinimlerinden doğmuştur. Bunların kabul edilmelerinde ve benimsenmelerinde herhangi bir dış baskı körü körüne bir taklitçilik ya da bir özentinin kesinlikle etkisi yoktur.

Bu ilkeler yalnız sözlük anlamlarıyla kurukuruya tanımlanamaz. Bunlar Atatürk tarafından hem sözle hem de uygulamayla belirlenmiştir. Herbirinin anlam ve kavram yapısını Türk Ulusu’nun ruhuna karakterine gelenek ve yeteneklerine uygun düşen yönleriyle değerlendirmek gerekir. Yani kısaca bu ilkeleri Türk’e öz niteliklere aykırı düşen anlayışlarıyla anlatmaya ve açıklamaya kalkmak hem bu ilkeleri hem de Atatürk’ü anlamamak olur. Bu gibi anlatım ve açıklamalar gereksiz ve geçersizdir.
Atatürk İlkelerini birbirinden çözüp ayırmaya ya da tek tek değerlendirmeye girişmek; onları devrim hareketlerinden ayrı düşünmek büyük yanlışlık olur. Bu ilkeler bir bütünü oluşturan öğelerdir. Sağlıklı bir canlının organları gibi birbirleriyle tam bir uyum içinde bağlantılıdır. İşte bu uyum ve bütünlük ATATÜRKÇÜLÜK dediğimiz dünya görüşünü oluşturmuştur.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Atatürkün kitap okuma ile ilgili bir anısı konulu makalemizi okudunuız mu?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

Mustafa Kemal’in düşüncelerini yaymak için gazete çıkarıp konuşmalar yaptığı okul şehir ve yıl hangisidir

Sponsorlu Bağlantılar Mustafa Kemal düşüncelerini yaymak için 21 kasım 1918’de İstanbul’da, yakın arkadaşı olan Ali …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.