Başlangıç / Atatürk Hakkında / Atatürk haftası ile ilgili yazı kısa

Atatürk haftası ile ilgili yazı kısa

Sponsorlu Bağlantılar

Atatürk haftası ile ilgili yazı

Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu olan Mustafa Kemal Atatürk 10 kasımda saat dokuzu beş geçe vefat etmiştir. O haftayı Atatürk haftası olarak Atamızı saygı ile anarak yapmış olduğu mücadelenin ruhunu idrak ederek anısına saygı gösteriyoruz.
atatürk haftası
Ulu Önde Mustafa Kemal Atatürk, tam olarak 10 Kasım 1938 günü saat Dokuzu Beş geçe hayata veda etmiştir. Atatürk’ün ölümünden sonra Atatürk’ün ölüm tarihi olan 10 Kasım Atatürk’ü Anma çerçevesinde Atatürk Haftası olarak belirlenmiştir. Atatürk Haftası boyunca Atatürk’ün felsefesi, devrimleri ve yaptıklarından sürekli olarak bahsedilir. Bir yas gününden ziyade Atatürk’ü anlamaya ve Atatürk’ün eşsiz zekası sayesinde güttüğü politikaların tabana yayılması için çalışılmaktadır.

Atatürk Haftası boyunca Atatürk ve özellikle 10 Kasım günü için şiirler okunmakta, saygı duruşlarında bulunulmakta ve yüce Atamızı anmaktayız. Onu anmaktan daha önemlisi olan anlamak yolunda da özellikle ilköğretim öğrencileri bu yönde yönlendirilmelidirler. Atatürk’ün düşünceleri, devrimleri olmadan bu ülkenin mevcudiyetini sürdürmesi neredeyse imkansız gibidir.

Her 10 Kasım’da saat tam dokuzu beş geçe tüm yurtta hayat durur. Devlet dairelerinden (özellikle okullardan) bir “ti” sesi ile başlayan saygı duruşu, yayaların durması araçların ise kornaları ile desteklenmesi sebebi ile tüm yurdu Atatürk’e saygılarını sunabilmeleri için hareketsiz kalmaktadır. Atatürk vefat ettikten yaklaşık olarak 15 yıl sonra ebedi istirahatgarı Anıtkabir’deki yerine nakledilmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Atatürkün öğretmenler ile ilgili sözleri kısa konulu makalemizi okudunuız mu?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

Mustafa Kemal’in düşüncelerini yaymak için gazete çıkarıp konuşmalar yaptığı okul şehir ve yıl hangisidir

Sponsorlu Bağlantılar Mustafa Kemal düşüncelerini yaymak için 21 kasım 1918’de İstanbul’da, yakın arkadaşı olan Ali …

2 Yorumlar

  1. Çok guzel yazılmış teşekkür eederim

  2. mükemmel yazılmış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.